پیام معاون اداری و مالی دانشگاه تهران در خصوص اهداف راه‌اندازی سایت دانشگاه سبز

۰۷ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۲۰ کد : ۷۶۷۰ اخبار معاونت
تعداد بازدید:۳۰۴۷
پیام معاون اداری و مالی دانشگاه تهران در خصوص اهداف راه‌اندازی سایت دانشگاه سبز

در «بیانیه ارزش‌های دانشگاه در افق ۱۴۰۴»، اعتقاد به علم و فناوری کمال‌آفرین، توانمند ساز، ثروت‌آفرین و هماهنگ با محیط‌زیست، بر اساس سلامت معنوی، جسمی، روحی، روانی و اجتماعی آحاد جامعه، از جمله ارزش‌های اصلی دانشگاه تهران، به عنوان "نماد آموزش عالی کشور" مطرح شده است. در «سومین برنامه راهبردی توسعه دانشگاه»، که برای سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ تدوین شده است نیز در ذیل هدف «ارتقای اخلاق و مسئولیت‌پذیری اجتماعی» به عنوان هدف سوم از اهداف کلان این برنامه، «حفظ محیط‌زیست و حرکت به سوی دانشگاه سبز به صراحت بیان شده است. در همین سند، به شکل مشخص اقدامات عملی و شاخص‌های کلیدی عملکرد جهت دستیابی به جایگاه شایسته دانشگاه، به عنوان یک نهاد پیش‌گام اجتماعی در زمینه توسعه سازگار با محیط‌زیست آورده شده است. به صورت ویژه در همین راهبرد، «گنجاندن مسائل محیط‌زیستی در وب‌سایت‌ها و نشریه‌های دانشگاه» مطرح شده است. طرح توسعه دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران، تحت عنوان «شهر دانش، دانشگاه کارآفرین، سبز و هوشمند» نیز در همین راستا در حال انجام است.
پس از ابلاغ دستورالعمل مدیریت سبز (مدیریت مصرف انرژی، مواد و حفظ محیط زیست) در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مردادماه ۱۳۹۵، «شورای راهبری مدیریت سبز» نیز در دانشگاه تهران شکل گرفته است. در شورای راهبری مدیریت سبز در سطح ستاد مرکزی در دو سال گذشته در ذیل معاونت اداری و مالی و اداره کل پشتیبانی و در قالب دو کمیته اصلاح الگوی مصرف و کمیته فرهنگی و آموزشی موضوعات مرتبط با این حوزه در قالب سیاست‌گذاری‌ها و ابلاغ اقدامات اجرایی در سطح دانشگاه در حال انجام است. علاوه بر اهمیت آموزش سواد محیط‌زیستی، که با حضور نماینده معاونت آموزشی در کمیته فرهنگی و آموزشی این شورا در حال پیگیری است، حمایت از طرح‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های مرتبط با این امر، از سوی معاونت پژوهشی در دستورکار شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه قرار گرفته است و در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.
در معاونت فرهنگی و اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی، در قالب اولین جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران در سال گذشته، در بخش‌های انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی، نشریات دانشجویی، ایده‌های برتر فرهنگی، آثار و تولیدات فرهنگی و هنری دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارکنان و همچنین پایان‌نامه دانشجویی برتر در حوزه فرهنگ دانشگاهی و مدیران و کارشناسان برتر فرهنگی، موضوع «دانشگاه سبز و حفظ محیط‌زیست» به عنوان یک محور مشخص، مدنظر مدیران و برنامه‌ریزان فرهنگی دانشگاه قرار داشته است.
به منظور توانمند‌سازی کارکنان، مرکز آموزش‌های ضمن خدمت دانشگاه، دوره‌های جامعی را برای سطوح مختلف مدیران و کارکنان در موضوع مدیریت سبز طراحی نموده است که با دوره آموزشی ویژه مدیران با موضوع دانشگاه سبز در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی آغاز شده است. معاونت دانشجویی و سازمان خدمات دانشجویی و اداره کل خوابگاه‌ها هم در چارچوب طرح «سرای سبز» دانشگاه، موضوعاتی مانند بهینه‌سازی مصرف آب، بهینه‌سازی مصرف انرژی، افزایش میزان فضاهای سبز، استفاده از آب‌های خاکستری، مدیریت پسماند و آموزش‌های محیط‌زیستی به دانشجویان را انجام داده است.
در حوزه بین‌الملل نیز حضور ارتقای قابل توجه دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های سبز جهان تحت عنوان «گرین متریک» در سه سال گذشته، با روند مثبت هدفمند و رخداد مهمی بوده است. همچنین از اهداف آتی دانشگاه در این حوزه، حضور دانشگاه تهران در باشگاه دانشگاه‌های سبز در سطح دانشگاه‌های برتر جهان و عضویت در نهادهای بین‌المللی مرتبط در عرصه محیط زیست و مسائل جهانی آن است.
برگزاری رویدادهای محیط زیستی در مناسبت‌هایی مانند «روز هوای پاک»، «روز درختکاری»، «روز زمین» و «روز جهانی محیط زیست» با مشارکت نهادهای مرتبط داخل و خارج از دانشگاه نیز در سال‌های گذشته و سال جاری در برنامه بخش‌ها و دانشکده‌های مختلف دانشگاه قرار داشته است.
در معاونت برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات، اداره کل برنامه، بودجه و تحول سازمانی، موضوع دانشگاه سبز در قالب «برنامه اقدام سومین برنامه راهبردی توسعه دانشگاه» در حال پیگیری است و اعتبارات ویژه‌ای نیز برای آن در نظر گرفته شده است. اداره کل حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه نیز با همکاری فنی مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی نیز در راستای کمک به تحقق اهداف کلان سازمانی دانشگاه در این حوزه اکنون سایت دانشگاه سبز را به‌عنوان مرجع تعاملات بین بخش‌های مختلف دانشجویان، کارکنان و استادان دانشگاه راه‌اندازی نموده‌اند.
با توجه به زمینه‌های مختلف و افق‌های پیش‌رو در زمینه مدیریت سبز و با در نظر داشتن ضرورت و اهمیت اقدامات صورت گرفته، به نظر می‌رسد، معرفی برنامه‌ها، فعالیت‌ها و دستاوردها و همچنین ارتقای عملکرد دفتر مدیریت سبز دانشگاه و تعامل نظری و عملی در این حوزه از طریق وب‌سایت مدیریت سبز دانشگاه می‌تواند اقدامی مؤثر و نقطه عطفی در راستای «حرکت به سوی دانشگاه سبز» باشد، که البته تحقق این امر مهم کمک، همدلی و هماهنگی بخش‌های مختلف دانشگاه در سطح پردیس‌ها، دانشکده‌ها و سایر واحدهای دانشگاه تهران را طلب می‌کند.
دانشجویان، استادان و کارکنان گرامی دانشگاه می‌توانند با تعامل بیشتر از طریق این‌وب سایت، نظرات، پیشنهادات و فعالیت‌های خود را در این موضوع به‌عنوان تجارت مؤثر در اختیار مدیران قرار دهند تا دانشگاه تهران بتواند در این موضوع مهم، به‌عنوان یک دانشگاه پیشرو، اقدامات اجرایی لازم را در برنامه خود گنجانده و اجرایی نماید.


( ۵ )